Fotó MagazinSIGMA 24–105 MM ART teszt: Az önkifejezés szabadsága

Fotó Magazin | 2016. November 21., Hétfő 10:00

A Sigma az igényes fotósok számára az Art-sorozatával biztosítja a művészi képalkotás megvalósítását magas képminőség mellett.

A 24-105-ös F4 DG HSM Art objektívvel a japán optikagyártó cég egy nagy gyújtótávolság-átfogású zoom optikát konsturált, mely egyaránt használható APS-C méretű szenzorral ellátott fényképezőgépeken és full frame szenzoros vázakon is. Az objektív Canon EF, Nikon F, és Sony bajonettel kapható, mi egy Nikon D610-es modellen teszteltük a lencsét.

 

Szerző: Gondár Flóra

 

Az objektívet kezünkben tartva rögtön bizalmat szavaztunk a letisztultan elegáns konstrukciónak: a javarészt fémből és üvegből készült optika masszív, strapabíró szerkezete a sokéves szakértői tapasztalat professzionalitásáról tanúskodik.

 

Elegáns kialakítás, széleskörű alkalmazhatóság


A tesztelt objektív a tág zoomtartománynak köszönhetően nagyon praktikus optika, számos eltérő szituációban, különböző fotográfiai területeken – természetfotózás, emberábrázolás során – alkalmazható: széles látószögű tájfelvételeket ugyanúgy készíthetünk vele mint portréképeket.

 

highres-sigma-24-105mm-f4-a-4_1384438018.jpg


Kezelhető hibák és magas képminőség

 

Az objektív alacsony fényereje esetleg hátrányt jelenthet, ugyanakkor ez a fényerő állandó a teljes gyújtótávolság tartományban. A sorozat nevéhez hűen artisztikus bokeh, lágy háttérelmosás figyelhető meg az elkészült fotókon, mely kellemes hangulatot teremt a képeken. Az optikát egy full frame szenzorral ellátott gépvázzal teszteltük, így a képsarkokkal kapcsolatban álló optikai hibák egyes része – például a vignettálás – az APS-C méretű szenzorral ellátott fényképezőgépeken kevésbé jelentkezett.  Sajnos minden gyújtótávolságon – kiváltképpen a két végállásban – jelentkezik a kromatikus aberráció, ugyanakkor ez a színi hiba digitális utómunkával a RAW konvertálás során korrigálhaulltó. 24 mm-es álláson hordó effekt lép fel, ami később 35 mm-es állásnál eltűnik, viszont nagyobb gyújtótávolságon már jelentkezik a párnatorzítás.

 

highres-sigma-24-105mm-f4-a-6_1384438034.jpg

 

Tesztelés közben vignettálást tapasztaltunk a képszéleken, amit rekeszeléssel ugyan csökkenteni tudtunk, de a sarkokban így is megmaradt némi életlenséggel párosuló enyhe sötétedés. Az objektív brillanciája kiváló, és jó tulajdonsága az, hogy még a tágabb rekesszel készített fotók is meglepően nagy részletgazdagsággal adják vissza az adott témák széles árnyalatterjedelmét. A képminőséget összesítve tehát elmondható, hogy különböző torzítások – színi hiba és hordózás/párnázás – tekintetében ugyan nem teljesített a legjobban a tesztalanyunk, viszont a kontraszt és a brillancia terén nagyon előkelő helyet foglal el a konkurens márkák lencsék között. Fókuszálását tekintve precíz, pontos élességállítási lehetőséget tapasztaltunk és ezzel összhangban – a HSM-nek is köszönhetően – kifogástalan élességű felvételeket kaptunk eredményül, bár úgy vettük észre, egyes esetekben több időt vett igénybe a téma pásztázása, és az élességpont megtalálása.

 

sample image.jpg

 

Ergonómia

 

Az eddig elmondott jó tulajdonságok mellett szót kell ejtenünk arról is, hogy a vékony fókuszgyűrű, melynek használata kissé kényelmetlen volt, nem mindíg állt kézre, és meglehetősen nehezen tudtuk mozgatni. Az objektív nagy súlya sem tartozik előnyei közé, emellett a 82 mm-es szűrőmenetből adódóan, valószínűleg a drágább szűrőket kell majd vásárolnunk.


Összegzés

 

Az optika súlyát kétféleképpen lehet értelmezni, az egyik férfias szemlélet szerint jó, mert van mire támaszkodni a fotósnak, mások – esetleg a női fotósok - ezt viszont nehezményezik. A tapasztalat azt mutatja, hogy az ultrahangos HSM segítségével a fókuszálás csendes ugyan, de nem kiemelkedően gyors. Full frame szenzoros gépvázakon használva a képszéleken enyhe sötétedés lép fel, azonban a vignettálás mértéke nem erősebb, mint a hasonló kategóriájú Canon vagy Nikon objektívek esetében. Egyértelmű potitívum - ami megkülönbözteti a Sigma 24-105-öt az azonos kategóriájú objektívektől – a kedvezőbb ár, és a kiemelkedő képminőség. A Sigma Art-sorozat szerkesztőségünk által tesztelt zoom optikájának lágy bokeh-ja, nagy zoom-tartománya, kedvező képminősége és barátságos ára alapján, kiváló választás lehet sok fotográfus számára, és kíváló eszköz különböző művészi célok megvalósításához. 


Profi Foto értékelés: 4,8

WEB. www.sigma-foto.hu 

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 0.096427 másodperc.