Fotó MagazinTamron 17-50mm F2.8 Di-II XR LD (Canon)

Fotó Magazin | 2013. Január 10., Csütörtök 07:00

Tamron 17-50mm F2.8 Di-II XR LD (Canon)
A Tamron 17-50mm F2.8 Di-II XR LD nem egy mai darab, mégis bármelyik pillanatban megvásárolnám. Már 2006-ban a piacon volt, akkor még a jó öreg Canon 300D-vel teszteltem. Most újra a kezemben van és a véleményem mit sem változott hat év óta.

A fotózás világában nem annyira elmélyült vásárlókat könnyen összezavarhatja a hosszú érthetetlen név. Tulajdonképpen a Tamron minden fontosabb információt belezsúfolt a termék elnevezésébe. Az SP, a Super Performance megjelölést takarja, mely a vállalat drágább, prémium minőségű optikáira utal. A Di-II vagyis Digitally Integrated Design II, ami azt jelenti, hogy APS-C méretű szenzorral kell rendelkeznie a gépnek a megfelelő méretű képhez. XR, azaz Extra Refractive Index, ami annyit tesz, hogy extra nagy törési mutatójú lencse. Lényege, hogy jóval nagyobb mértékben töri a fényt, mint az üveglencsék. LD, vagyis LowDispersion.

Alacsony szórású lencsetagokkal is rendelkezik az optika, mely elősegíti a kromatikus aberrációk visszaszorítását és jóval nagyobb kontrasztot biztosít. Asph, az aszférikus lencsetag jelölése, a geometriai torzítások minimalizálása miatt. Végül az IF mozaikszó megfejtése következik, ami az Iternal Focus megnevezése, vagyis a belső élességállításé.

 

Tamron 17-50 f2_360x250.8

Tamron 17-50mm F2.8

 

Külső

Nehéz egy objektív külsejéről beszélni, teljesen más, mint amikor egy fényképezőről van szó. Míg egy kameránál fontos a design és megnyerő külalak, addig ez egy objektív esetében ez teljesen elhanyagolható. Itt inkább a felépítés a fontos. Erre a Tamron 17-50-es kiváló példa. Masszívságával, jól összerakottságával, megnyerő lehet a profik számára is. Használat közben kényelmes, a zoomgyűrű megfelelően bordázott és kellő vastagságú, így könnyebb pontosnak lenni. Az objektív végén található az élességállító gyűrű, mely egyszerűen megkülönböztethető a zoomgyűrűtől, így egyből tudjuk, hova kell nyúlnunk. Az objektív zárolására is van lehetőségünk, a tubus elején két kapcsoló helyezkedik el, egyik 17mm-es állásban rögzíti az optikát, a másik a manuális fókusz élesítésére szolgál.

 

Tamron SP AF 17-50mm/F2,8 Di-II XR LD Asph [IF]

Gyújtótávolság

17-50 mm

 

 

Legszűkebb blende

F32

 

 

Felépítés

16 lencsetag 13 csoportban

 

 

Fókusz rendszer

léptetőmotoros

 

 

Rekesz

7 CA lamellából

 

 

Közelpont

27 cm

 

 

Legnagyobb nagyítás

1:4,5

 

 

Szűrőmenet

67 mm

 

 

Méretek (átmérő × hossz)

81,7 mm × 74 mm

 

 

Tömeg

434 gramm

 

 

Gyári kiegészítő

napellenző

 

 

 

Fókusz

Az optika motorjának lassúsága és lomhasága talán az egyetlen negatívum, amiért megszólhatjuk. Emiatt viszont lágyabb képeket kapunk. Nagy fényben, sem voltam megelégedve a rajzolatával, a fókuszhibákról nem is beszélve. Ha rendelkezünk fix 50mm-es objektívvel, semmiképpen ne hagyjuk otthon.

 

Kromatikus aberráció és torzítás

Az aberráció szerencsére nem számottevő. A rekeszt szűken használva szinte észrevehetetlen, viszont teljesen nyitott állásban (2.8) már látható kiváltképpen 17mm-es állásban. Táblázat.

 

Kromatikus aberráció

Fókusztávolság / Rekeszérték

f/2.8

f/4

f/5.6

f/8

17mm

Magas

Magas

Alacsony

Alacsony

24mm

Alacsony

Alacsony

Nagyon alacsony

Nagyon alacsony

35mm

Alacsony

Alacsony

Nagyon alacsony

Elhanyagolható

50mm

Nagyon alacsony

Alacsony

Elhanyagolható

Elhanyagolható

 

Geometriai torzítást 17mm-es álláson kapunk, itt egy minimális hordótorzítás figyelhető meg, mely 28mm-en már átmegy párnatorzításba. Az optika felépítésének köszönhetően azonban nem zavaróak.

 

Iso 1600 f2_360x250.8

Teszt fotó Iso 1600, f2 értéken

 

Vignettálás

A vignettálás azaz a peremsötétedés leginkább 17mm-en észrevehető f2.8-as rekeszállásnál és 50mm-nél szintén a legnyitottabb állásban. F4-től jelentősen csökken a sarkokon látható sötétedés.

 

tamron17-50mm-7476511_360x250.jpg

Tamron 17-50mm F2.8

 

Összegzés:

A Tamron 17-50mm/F2.8 Di-II XR LD objektív megkapja tőlem az ajánlott plecsnit. Egy kitűnő objektív, mely masszív felépítésével és pontosságával túlmutat az árkategóriájában megtalálható többi optikán. Bár az optika néhol picit lomha és többször is téveszt, ettől függetlenül kitűnő kis szerkezetről beszélünk. 90.000 Ft körüli áron kapható a boltokban és garantálom, megéri a pénzét. ( - )

 

Farkas Márton

 

www.computeremorium.hu

www.bluchip.hu

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 0.095934 másodperc.