Fotó MagazinOLYMPUS PEN F: A szépség - belül egy igazi szörnyeteg

Fotó Magazin | 2016. Október 13., Csütörtök 22:00

Nagyon vártam, hogy kézbe vehessem és letesztelhessem a markolattal együtt érkező gépet.

Szinte napokig le sem raktam, tanulmányoztam, kísérleteztem vele, gyakoroltam, hogy megszokjam, hiszen annyi újítással érkezett elődeihez képest, hogy kezelése szinte más gondolkodást igényel, és ez egy kicsit sem rossz!

 

SZERZŐ: DÉKÁNY ZSOLT


Akár így is kezdhetném: Üdv. mindenkinek, aki ezt a rendhagyó gépről szóló tesztet olvassa! Gondoltam olyan könnyedén írom majd a bemutató értékelést, amilyen gördülékeny a fotózás élménye az Olympus PEN F gépével. Hisz a PEN F is könnyed, elegáns, jól átgondolt, kicsit retro, de telis-tele van modern gondolatokkal.

 

Első benyomások 

 

Egyedi, határozott vonalvezetésű, precíz belsőt ígérő formát látunk. Egyszerűen fogalmazva gyönyörű, karakteres gép. Nagyobb (Full Frame-es) géphez szokott embereknek kicsinek tűnik a gépváz, ennek ellenére biztos, jó fogása van. Nekem határozott előnyt jelent a kisebb méret, mert ez egyben kisebb súlyt is jelent. Arról nem is beszélve, hogy ez által kisebb szűrők, tartozékok és táskák kellenek majd a cipeléséhez. Összességében mindez olcsóbb rendszert eredményez, miközben a méret és súlycsökkenés nem megy a képminőség rovására! Méreteihez képest tömör tapintású a gép. Szándékosan nem súlyosat írtam, hiszen nem nehéz, de azért érezhetően van benne anyag, és az összeszerelés is minőségi munka eredménye. Érdekesség, hogy kívül sehol nem látunk rajta csavart, se hátul, se alul, sehol, ezzel is fokozva a különleges hatást. Érezhetően erős fém burkolata nem recseg-ropog fotózás közben. A fogást könnyítendő, és az elődöket idéző hangulatnak megfelelően, a PEN F is bőr utánzatú borítást kapott.  Kicsit nosztalgikus, de nem véletlen ez a régies külső, hiszen régen is férfias hóbort volt régi járműveket, és műszaki holmikat bőrrel bevonni, de ez a gép, a modern belsővel ez egészen más érzés. Talán érdemes megemlíteni, hogy a Porsche 356, a Jaguár E-Type és sok nagy klasszis korával egy időben jelent meg az eredeti filmes PEN F. A gép   stílusa ezt a kort idézi, kimondottan a hatvanas éveket hozza vissza a XXI.-ik századba, és a gyártónak sikerült jól életre kelteni ezt a hangulatot az új PEN F-ben.

 

ctynortf5oz5lcqkq6hx.jpg

 

Egy párbeszéd kiragadott része:

 

Az összhatás oly jól sikerült, hogy barátommal talákozva máris jött az első kérdés:

– Ez analóg? Újabb géped nincs?

– Tegnap vettem, még nem találtam újabbat – válaszoltam.

– És lehet még ehhez filmet kapni?

– Nem egészen, ezzel inkább én készítem a „filmet” is.– …?

 

Eszközök és kezelhetőség

 

Beépített vaku nincs (szerencsére). Helyette tartozékként kapunk egy kisméretű és szerényebb teljesítményű vakut, melynek dönthető és forgatható a feje, így indirekt világításra és derítésre is alkalmas. Bájos darab. Továbbá képes vezérelni a megfelelő külső vakukat is vezeték nélküli (RC) módban. A külsőnél maradva a kihajtható kijelző számomra ma már alapkövetelmény. Sokan féltik, mert sérülékenynek gondolják, de minden műszaki eszközzel finoman bánok, csak akkor van kihajtva, ha indokolt, így nincs ok aggodalomra, viszont extrém szögekből tudok komponálni a segítségével. A kijelző használaton kívül a gépvázba simul, ha kell monitorral a gép felé, és így biztos nem sérülékeny. Másik előnye ennek a pozíciónak, hogy ilyenkor csupán a keresőben működik a képmegjelenítés, de csak akkor, ha a szemünk elé tartjuk a gépet. Az úgynevezett „rangefinder” típusú kereső érzékeli, ha belenézünk. De ha nem, akkor automatikusan pihen, így nem fogyaszt sokat, és használata közben a filmes gépek érzését kelti, azzal a különbséggel, hogy már felvétel előtt is látni, hogy milyen színű, és expozíciójú lesz az elkészült képünk. A 2,36 millió képpontú kereső a finom mattüveghez hasonló, csak tisztább képet produkál. De természetesen a belső kijelzőn is működik minden, ami a kihajthatón megjelenik.

 

Olympus-PEN-F-opener-4594.jpg

 

A visszajátszási funkció, a menü, és minden adat kijelzése precízen látszik, a megjelenítés stílustól függően a képen, vagy az alatt olvasható. Nehéz lenne felsorolni, de egy-két érdekesség: vízszintező, mely nem csak balra és jobbra, hanem előre és hátra is méri a vízszintes és függőleges tájolást. A képek természetesen az eredeti állásuknak megfelelően jeleníthetők meg, bár ez is beállítható. Az érintőképernyőn minden könnyen kezelhető, képnézéskor a nagyítás, lapozás is érintős, vagy választhatóan hagyományos is lehet. Amit nagyon könnyű megszeretni, hogy 2 koppintás a kijelzőre, és máris aktiváltunk egy hasznos funkciót. Mégpedig azt, ha a gép a szemünk előtt van, és a belső keresőt használjuk, akkor is ki tudjuk választani a külső kijelzőn a megfelelő AF pontot, vagy területet. Ez sokat gyorsít, és nagyon kényelmes megoldás. A gond, hogy menet közben elfelejtjük használni, mert nem megszokott dolog az ilyesmi. De hogy a könnyű kezelhetőség mellett szóljak néhány jó szót, meg kell említsem a formatervezett beállító tárcsákat, és a megfelelő számú beállító gombot. A tárcsák nem csak szépek, hanem jó kezelhetőséget biztosítanak. Erőteljesek és masszívak, a módválasztó pozícióját például a közepén lévő gombbal rögzíteni lehet. Az exponálógombon lévő lyuk a belső menettel csakugyan a manuális kioldózsinórt fogadja be, ezzel a retro hatást is fokozza, és egyben praktikus is. A +/- korrekciós gomb számomra szokatlan helyre a gép szélére került. Nem örültem neki, de jelentem meg lehet szokni, sőt nagyon is jó helyen van. A gombok ugyan kicsik, de határozottan kezelhetőek, véletlen megnyomástól nem kell tartani.

 

olympus-pen-f-silver-12-f2-34-right-1600.jpg

 

A különféle tárcsák és gombok legtöbbje egyéni beállításokat tesz lehetővé, még azt is megadhatjuk, hogy mely irányban legyen az élességállítás közelpontja a gyűrűn, jobbra, vagy balra tekerve, de ettől fontosabb beállításokat is módosíthatunk. A szokásostól eltérően a gép elején is van egy vezérlő tárcsa, amely a mutatóujjal könnyen kezelhető. Kreatív beállításnak is hívhatjuk, hisz rengeteg beállítás érhető el egyetlen mozdulattal. Pl. váltás fekete-fehérre, különféle filterekkel beépítve. Vagy a színkiválasztó, vagy a kreatív szűrők érhetők el innen. Több mint húsz szűrő közül néhány: lyukkamera, lágy, szépia, világos tónus,dioráma, drámai színek,régies hatás, és még sok egyéb. Érdekesség, hogy egy elkészült felvételünkre érvényesíthetjük a szűrők bármelyikét utólag is. Én a fekete-fehér hatást kedvelem, mert ha úgy látom a témát, könnyebb komponálni, és a formákat,fényjátékokat észrevenni. Az akkumulátor és a memóriakártya közös ajtót kapott a gép alján. Szerencsére a markolaton kivágták ezt a részt, így csere esetén nem kell a markolatot leszedni, bár meg kell jegyezzem a kártya így csak szűkösen hozzáférhető. A markolat külön vásárolható meg, amely nem növeli jelentősen a gép méretét, de jobb fogást biztosít. A markolat alja pedig az Arca Swiss típusú állványokhoz kompatibilis, tehát nem kell külön platnit vennünk miatta. A gép nagyon gyors processzort kapott, így gondolkodás nélkül azonnal reagál mindenre, legyen az menü, beállítás, vagy visszajátszás. A menü például teljesen megegyezik a Pen és OM-D szériában megszokottal, természetesen azzal a különbséggel, ami a működését jellemzi.Fedezzük fel az újdonságokat!A csúcsfények és árnyékok korrigálására külön kar került a gépre. Ez újdonság, és elég hatásosan működik. A manuális záridőknél létezik B, illetve T beállítás is. B az, amikor addig exponál a gép, ameddig nyomjuk az expógombot, vagy a kioldózsinórt. A T pedig úgy működik, hogy az expógomb megnyomásával lehet indítani, illetve leállítani az exponálást. A régiek emlékeznek még erre.A [LIVE TIME] használatakor felvételkészítés közben a kijelzőn megjelenik az expozíció állapota. A megjelenítés a kijelzőt megérintve is frissíthető. Vagyis menet közben látom, hogy alakul a felvételem!

 

Élő kompozit kép

 

Több képet összeállítva élő kompozit képet készíthetünk, és közben a háttér fényerejének módosítása nélkül kísérhetjük figyelemmel a fényerő intenzív változásait, pl. tűzijáték vagy csillagos égbolt esetén látványos, amint a csillagok ívet rajzolnak a felvételünkre.

 

 Esti felvétel

 

Esti felvételeknél már a felvétel előtt megjelenik a kép a monitoron, elég hozzá a csillagok fénye és egy kis idő, így precízen lehet komponálni sötétben is. Az élességállítás már nehezebb dolog sötétben, de erre is találunk megoldást (akár a manuális beállítások, és a távolság skála használatával.Lehetőségünk van felvételt indítani az élőképen úgy, hogy ahová bökünk az ujjunkkal, ott élességet állít a gép, és elkészíti a felvételt (ez a korábbi gépekben is elérhető). - Videófelvétel Rengeteg beállítási lehetőség van, de sajnos még nem 4K. Ennek ellenére kiváló minőség, profi a képstabilizálás, ami lehet optikai és digitális IS együttes hatás is. A videókra különféle effekteket rögzíthetünk, mint akár a régi film hatás, vagy átmenetek. Felvétel közben tudunk fotókat is készíteni, a jelenet megszakítása nélkül. Utólagosan számtalan szerkesztési lehetőség áll rendelkezésre.A „klippjeim” funkcióval, a felvett rövid jelenetek és fotók egységes videóvá szerkeszthetők. Lehetőség van gyorsított és lassított felvételek készítésére is. Sajnos külső mikrofon nem csatlakoztatható, de a beépített mikrofon sztereóban is is jól teljesít. 

 

Kep_al_elso_beallito_tarcsarol.jpg

 

Autofokusz, és arcfelismerés

 

Az AF keret kiválasztásának rengeteg módja létezik, és hasznosak is. Egypontos, több pont, vagy az egész felület aktív. Az AF keretnek nem csak a száma, hanem a mérete is könnyedén állítható.  Eddig az arcfelismerő programokat nem használtam, de most tetszett az a megoldás, mely szerint a gép felismeri, hogy arc került a keresőbe, ezek után megkeresi a szemeket, és a közelebbit kijelöli, majd odaállítja az élességet. Persze lehet másképpen is programozni. Az autofókusz megfelelő sebességű, a követőfókusz is jól használható. A gép reakcióideje pedig elképesztően gyors. Nem maradunk le semmiről. Az AF módok közt szerepel olyan beállítás is, amikor felülbírálhatjuk a gépet manuálisan.

 

Gyakorlat közben

 

A felvételkészítési gyorsmenü az érintőképernyővel kombinálva sokat gyorsít a beállításoknál, amennyiben kihasználjuk az érintő felület előnyeit is. Az öttengelyes képstabilizátor elképesztő. Csakugyan 5 értéket is nyerhetünk vele. Tesztjeim során nagylátószögű objektívvel többször is tudtam egy másodperccel ( ! ) éles képet készíteni.A felvételi módok tárháza oly széles, hogy sokáig tartana részletezni, így csak néhány érdekességet emelünk ki: exponálás zárral, és zár nélkül elektronikusan is lehetséges. Az elektronikus exponálás  hátránya, hogy nem vezérli a vakut, de csendes, szó szerint hang nélküli, akár 1/16000 másodperc is lehetséges, és a gép 11 kép/másodperces sorozatfelvételt produkál. Ezek szuper adatok. Vagy nézzük az önkioldót, abból is vagy 10 féle létezik, kedvencem a C jelű, amikor beállítható, hogy hány másodperc elteltével mennyi kép készüljön, milyen időkülönbségekkel. És ez még nem a „time-lapse”! Pedig az is van, beállítható az időtartam, a felvételek száma, valamint a köztes idő. 

 

penf_front_dials.jpg

 

Fotózás nagy felbontással

 

Elérkeztünk a kedvencemhez, a nagyfelbontású felvételhez. Állványról való fotózáshoz való. Nyolc felvétel készül úgy, hogy a szenzort egy-egy pixellel, majd fél értékkel is eltolva (balra, fel, jobbra, majd le), majd ezeket a felvételeket a gép egy fájlba egyesíti, így egy 50 Mp méretű jpeg, vagy egy 80 Mp méretű RAW kép lesz a végeredmény, és a Bayer rács helyett minden képponton valós színeket kapunk. Ezt a minőséget még nem láttam egy Full Frame-es géptől sem. Sajnos, csak álló témáknál működik. Jó tudni, hogy a fix és a PRO szériás optikák is kiszolgálják ezt a teljesítményt!A különféle sorozatok, mint HDR, BKT, stb. közül a fókusz sorozatot emelném ki. Akár 100 kép is beállítható kis és nagy fókuszpont eltéréssel. A gép sajnos nem illeszti össze a képeket, de léteznek rá jó programok. A végeredmény elmosódott háttér előtt nagy mélységélességű tárgy.A többszörös exponálás nem ritka manapság, de itt mód van már elkészült felvételek egyesítésére is a fényképező szoftverével. Így a két módot kombinálva korlátlan számú felvétel egyesíthető. Különlegesség, a trapéztorzítás korrekciója. Perspektivikus korrekcióként ismerjük. Valamelyest helyettesíthető vele a Tilt/Shift optikák használata.A kép oldalarány a már megszokott értékek szerint 4:3, 3:2, 1:1 és 16:9 is lehet. Ezt a képkivágást látjuk a keresőben is, de RAW használata esetén rögzítve van a teljes érzékelő, a felvétel a beállított képarányt mutatja, de feldolgozáskor korrigálható, vannak tartalékok benne. A kép visszajátszás funkcióban ötletes, hogy kiválaszthatjuk a megjelenített indexképek számát, illetve a naptár stílusú megjelenítésnél egy naptár rácsban mutatja meg, amelyben minden napnál megjelenik egy kép, amelyiken fotóztunk valamit. Ez jelentősen gyorsítja a keresést. De működik diavetítés is, sőt képekhez rendelhető rövid hangjegyzet is.


Csatlakozás okostelefonhoz és más eszközökhöz

 

Érdekesség, hogy HDMI csatlakozóval TV-n is visszanézhetjük képeinket, és a TV távirányítójával navigálhatunk a képek között. Telefonról is tudjuk a gépet vezérelni, aminek a kijelzőjén lehetséges az AF pont megadása (a kép megjelenik a telefonon, és ahova mutatunk, oda állít élességet), a zoomolás (elektomos zoom esetén), és más alapvető beállítások megadása (ISO, zár, WB, rekesz, +/-korrekció), valamint képnézegetés, válogatás, vagy másolás telefonra, ezen kívül GPS adatok mentése is lehetséges. Ezekkel a funkciókkal teljesebb a gép használata. Bár kis hiányérzetem van, mert a Wi-Fi hatótávolsága nem nagy, kültéren kb 10 méter, bent kicsit jobb a helyzet.

 

Képminőség, ISO

 

Gazdag tónusátvitel, és helyes színvisszaadás jellemzi a PEN F-et. A RAW-ból kinyert jpeg jobb minőséget ad, mint amit a kamera előállít, de a kijelzőn látott jpeg minősége is több mint megfelelő. Ami a legtöbb fotóst érdekeli, az a zajszint:, ami esetünkben az OM-D szériával közel egyenértékű, de egy kicsit jobb is a nagyobb, 20Mp felbontás ellenére. 3200-as ISO-ig bátran használható, de a 6400 sem mondható rossznak, sőt! Fényerős optikával minden feladathoz elég. A gép folyamatos használat mellett sem melegedett túlzottan, a fém váz és a burkolat jól elvezeti a keletkezett hőt.

 

PEN_F_kulon megvasarolhato_markolattal.jpg

 

Kiegészítők

 

Kiegészítők, tartozékok (táskák, tokok, nyakpántok), vakuk és objektívek csakugyan széles skáláját használhatjuk hozzá. Leginkább az 1,8/17 mm-es optikával szeretem, mert a látószöge és fényereje is kiváló. Vakuval is sikerült kipróbálni, az Olympus FL 600R, és egy idegen gyártó vakujával is. Ilyenkor a halk üzemmód nem működik, de ez még mindig halkabb, mint a tükrös gépek. Jól kommunikál a vakukkal, pontos, egyenletes expókat eredményezve direkt és indirekt villanások esetén is.Az akkumulátor is jól bírja, közel 300 kép, ami természetesen nagyban függ a felhasználótól. 3 akksi elég egy napra.

 

Összegzés

 

Kétségkívül a PEN F a legjobb Micro 4/3-os kamera. Bár funkcióit tekintve egyes dolgokban alul marad az EM-1hez, az EM5II-höz, vagy akár a Panasonic GX8-hoz képest, amikkel összehasonlítva  mindegyik gépben találunk egy-két olyan funkciót, amit a PEN F esetleg nem tud, de összegészében a versenyben azért a PEN F a nyertes. Az Olympus alap koncepciója, hogy egy szép gépet alkossanak kiváló tudással, nagyszerűen sikerült! Bizonyára sokan lesznek elégedettek ezzel a géppel, és lesznek olyanok is akik a használatát nem csak úri hóbortnak vélik. Én sokat használtam különféle feladatokra, és a vele való fotózás mindig örömöt jelentett a számomra. ( - )

 

TECHNIKAI ADATO KOLYMPUS PEN-F PRO

 

Tetsztetős dizájn, gyorsaság, pontosság, hibátlan képminőség (JPEG és RAW egyaránt) 5 tengelyes képstabilizáló, jól kezelhető tárcsák, kihajtható kijelző, nagy felbontású kereső, Wi-Fi funkciók.
KONTRA

4K videó hiánya, hiányzó mikrofon, és fejhallgató csatlakozók 

 

 

TÍPUSA: Kompakt fényképezőgép-rendszer   

KÉPÉRZÉKELŐ: LIVE MOS 20,3 megapixel   

SENZOR MÉRET: 4/3 (17.4mm x 13.0 mm)   

FORMÁTUMOK JPEG, MPO, RAW   

KERESŐ EVF / LCD   

ISO: (NATÍV) 200 - 25600    

ISO: (KITERJESZTETT) 80 - 25600   

ZÁRIDŐ:
MEMÓRIA KÁRTYÁK: 1/16000 - 60 MP
SD / SDHC / SDXC   

MÉRETEK: 4,9 x 2,8 x 1,5. (125 x 72 x 37 mm)   

SÚLY: 434 g    

OBJEKTÍV CSATLAKOZÁS: MIKRO 4/3   

CSATLAKOZÁSOK (video)
WIFI HDMI

BEÉPÍTETT   ÁRA: 500.000.- KÖRÜL  
PROFI FOTO ÉRTÉKELÉS: KÍVÁLÓPONTSZÁM 4,6WEB

 

WWW.OLYMPUS.HU 

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 0.102506 másodperc.