Fotó MagazinForradalmi újítás: Olympus OM-D E-M5 Mark II

Fotó Magazin | 2015. November 30., Hétfő 09:00

Tudását tekintve megérdemli a fokozott figyelmet. Már elődje az E-M5 is sikeres volt, és a szakmai díjak mellett a felhasználók is nagyra tartották. Az E-M1 köztudottan az Olympus csúcsmodellje, mégis az E-M5 Mark II több dologban is túlszárnyalja.

Kézbevételekor, a már megszokott kis méret nem volt meglepő. Érezhetően igényes kialakítású géppel találkoztunk. Külseje a régi időket idézi. Magnézium ötvözetű időjárásálló gépváz, kézre álló kezelőtárcsákkal, gombokkal, és kapcsolókkal. Például a multifunkciós gomb megnyomásával, és a tárcsa eltekerésével 4 különböző funkció közül választhatunk.

 

Első benyomások

 

Minden fontos beállítást, vagy funkciót a személyre szabható kezelőszervekkel alkalmazhatunk. A beállítások felcserélhetőek, megfordítható az éllességállítás iránya is. Ha ez nem lenne elég (amit kétlek), akkor még mindig ott a menü, amivel egyéniségünknek megfelelő beállításokat alkalmazhatunk. A kis méret előnyei többek között, hogy kisebb optikák kellenek hozzá. A technika nem annyira hivalkodó. A 2x szeres szorzónak köszönhetően nagy fényerejű optikákkal szerelhetjük fel magunkat kis méretben. Újdonságnak számít a kihajtható, minden irányba forgatható kijelző is. Nagyon hasznos, hisz könnyedén tudunk extrém képszögű felvételeket készíteni, akár álló formátumban is. Többen is úgy gondolják, hogy a gépváz sérülékeny. Talán, de az ember általában vigyáz a gépére, ami nem csak erre a típusa érvényes.

 

E-M5MarkII_GMT_OM-3_ti_s BEAUTY KEZDO 01.jpg

 

Beszéljünk az előnyökről

 

Természetfotósként nagyon hálás vagyok a kihajtható displayért, mert így nem kell lehasalnom a talajközeli fotózásnál, de ez hasznos lehet a gép magasra emelésénél, esetleg önarckép készítésekor is. Erre persze van más praktika is, mint például a Wi-Fi-vel működő távvezérlés. Táblagéppel, vagy okostelefonnal könnyen vezérelhetjük gépünket, változtathatjuk a beállításokat, sőt zoomolhatunk is, de leginkább az élességállítás tetszett, mely szerint ahova bökök a mobil eszközön megjelenő képen, a gép arra a területre állít élességet. Ennek számtalan esetben vehetjük hasznát, de tegyük hozzá, hogy a gép érintőképernyős kijelzője is természetesen tudja ezt. Ez nem csak a felvételkészítést könnyíti, de a menü és a beállítások megtalálását is. A HDR mellett helyet kapott a menüben a „time-lapse” üzemmód is, és még sokáig lehetne sorolni a különböző előnyöket.

 

om-d-e-m5-mark-ii LIFE KEZDO.jpg

 

Technikai tudás és funkciók

 

A gép tükör nélküli (MILC kategória), a Micro 4/3-os rendszer tagja. Nagy előnyei közé tartozik az elektronikus kereső, a közel 2,4 millió képponttal. Precíz képet ad, manuális élességállításra is kiválóan alkalmas, és mindig azt a képet mutatja, amilyen a felvételünk lesz. Tehát már az exponáló gomb megnyomása előtt látszik, hogy milyen az expo, és milyenek a színek, ez pedig nagy segítség a fotósnak. A kereső valós idejű, gyakorlatilag nincs késés a megjelenés idejét tekintve. A keresőkép mérete a Full Frame-es gépekhez hasonlóan nagy és természetesen világos, illetve az expozíciónak megfelelő.

 

OM-D_E-M5_Mark_II_Limited_Edition_angle.jpg

 

Szenzor és képstabilizátor

 

A gép a már jól bevált 16 Megapixeles szenzort kapta. De ez így önmagában kevés információ. Az új szenzort is 5 tengelyes képstabilizátor mozgatja. A szenzor szinte minden irányba képes elmozdulni, így bármilyen irányú bemozdulást képes kivédeni. Gyakorlatban is hozta az ígért 4,5-5 fényérték előnyt, vagyis ennyivel lehet hosszabb időket exponálni. Annyira hatásos, hogy teleobjektívvel mozgó csónakból is tudtunk  éles képeket készíteni. Videózásnál kevésbé vagyunk állványhoz kötve, mozgás közben dinamikusabb felvételeket készíthetünk, miközben a kép nem mozdul be.
A szenzor mozgatása több szempontból is előnyös, nem csak a képstabilizálás a feladata. Bár ezt jól teszi! Ennek köszönhető, hogy nem az optikákba kell külön-külön beépíteni a stabilizátort, ami optikánként súly és költségmegtakarítást jelent.

Az igazán nagy újítás, hogy a képstabilizátor a szenzort mozgatva több felvételt készít, melyet Jpeg, vagy RAW fájl formátumban rögzíthetünk. Hogy is van ez? Statikus témáknál működik de ott kiváló megoldás (tárgyfotók, természetfotók). Az érzékelőt 1-1 pixellel, majd fél értékkel újra eltolva 8 felvétel készül. Ebből a gép összerak egy 40 Megapixeles jpeg-et, vagy egy 64 Megapixeles RAW fájlt. (Eddigi teszteléseim során ez volt az első gép, amelynek nem volt elég a tesztábrám, annyira jó a felbontása!). Kiváló részletgazdagságú képeket készíthetünk, amihez persze a jó minőségű Olympus optikák is kellenek, összesen 40 optika közül is választhatunk.

 

OM-D_E-M5_Mark_II_Limited_Edition_angle.jpg

 

Képminőség, autofókusz és ISO

 

A képminőségről csupán annyit, hogy kiváló, részletgazdag, és nagy dinamikai átfogású képeket készít. Sokan az ISO érzékenységre szoktak rákérdezni, ami megnyugtató, 6400-ig nagyon jól használható, de szabad fotózni vele akár 25 600-as ISO-on is. Inkább egy zajosabb kép, mint egy életlen. Az élesség állításról egy 81 pontos AF-rendszer gondoskodik ami nagyon gyors és megbízhatóan pontos.

 

 

További funkciók

 

Többszöri expozíció, perspektivikus korrekció, elektronikus zár, ami zárhang nélküli működést eredményez, és így akár 1/16.000 másodperc is alkalmazható. Kilenc kép/mp sorozat-exponálási funkció, ami bőven elég. A tartozék vaku kis kulcsszáma ellenére is jól használható, hisz indirekt világításra is alkalmas, illetve vezérelhető vele külső rendszervaku is. A magyar nyelvű menü már nem újdonság, viszont egy bekapcsolható súgó is aktiválható, ami elmagyarázza a beállításokat, ha valakinek szüksége lenne rá.

Nagyon jó az arcfelismerő program, intelligens módban megkeresi a közelebbi szemet, majd arra állít élességet. Meg lehet határozni akár azt is, hogy jobb, avagy bal szemre élesítsen. Így gyorsabb és pontosabb lehet a portréfotózás.

 

Video üzemmód

 

Nagy előrelépés történt videó üzemmódban. Full HD módban akár 60 kép is rögzíthető másodpercenként, ami kiváló lassításhoz is. Az elektromos zárnak köszönhetően nem szakad meg a videó, ha felvétel közben fotózunk. Igaz, hogy 25 kép/mp mellett 3200 képpont méretű jpeg a végeredmény, de ez is kiváló. Külső mikrofon is csatlakoztatható, sőt, a külön megvásárolható markolaton fejhallgató bemenet is található. Kár, hogy ez a csatlakozó nem a gépvázba került, de valószínűleg hely hiányában döntöttek így.

 

OM-D_E-M5_Mark_II_Limited_Edition_EZ-M14150_top.jpg

 

Markolat és akkumulátor

 

A markolat sokat segít a gép fogásán, sajnos akkumulátor cserénél le kell venni. Ha viszont portrémarkolatot csatlakoztatunk, eldönthetjük, hogy melyik akkumulátort használja előbb a gép, mondjuk előbb a markolatban lévőt, mert azt könnyebb cserélni, és csak ezután a gépben lévőt. Mivel kicsi gépről van szó, érthetú, hogy kisméretű akkumulátorral működik. Egy töltéssel 250-300 felvétel készíthető, de nem csodálkozom, hisz gyakorlatilag folyamatosan élőképet mutat, nincs optikai keresője. Ez kevésnek tűnhet, de csere akkumulátorokkal ez is orvosolható.

A kezdőknek, vagy kreatívoknak 25 féle téma mód (portré, panoráma, tűzijáték, stb), és számtalan kreatív effekt (szépia, vízfesték, régies fotó, lágy fókusz, stb)  választható. Képek szerkesztése, egyesítése is elvégezhető a gépen belül. A digitális szintjelző segít a vízszintes megtalálásában, bár ehhez a keresőben, vagy a displayen különféle segédrácsok is aktíválhatók.

 

OM-D_E-M5_Mark_II_Limited_Edition_OwnersCard_Cardcase.jpg

 

Összegzés

 

Mindent bemutatni lehetetlen, de az biztos, hogy az Olympus M5 Mark II-nek több szolgáltatása van, mint amit valaha is használni fogunk. Talán ez a legnagyobb kihívás, megtanulni a kezelését. Ez a gép mindent tud, amit ma egy fényképezőgéptől elvárhatunk. A nemrég megjelent a E-M5 Mark II Limited Edition  Titánium színe a legendás OM-3Ti modellt idézi. Különlegessége, hogy limitált széria, mindössze 700 példány készült belőle, a tulajdonos bőrtokban elhelyezett tulajdonosi kártyát kap, ami igazi exkluzivitás.

 

( Dékány Zsolt )

 

TECHNIKAI ADATOK

 

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Cserélhető objektíves kompakt MILC kamera

-----------------

PRO – Elektronikus kereső, kihajtható display, Full HD video 60 kép/mp

KONTRA – Limitált kiadás

--------------------------

KÉPÉRZÉKELŐ             4/3 rendszer, CMOS szenzorral, 16.1 megapixel

KÉPFELBONTÁS          4608 x 3456 pixel

OPTIKA                       Micro 4/3 MFT

ZÁRIDŐ                       1/16000 – 60 máspdperc

ISO ÉRZÉKENYSÉG      100-25600                            

ÉLESSÉGÁLLÍTÁS         Autofokusz / manuális

KÉPFORMÁTUM         JPEG / RAW

SOROZATFELVÉTEL     10 kép!mp

VIDEOFELVÉTEL          1920 x 1080 pixel – 30 kép/mp

KIJELZŐ                       Kihajtható / 3” hüvelyk / 1 037 000 pixel

ADATHORDOZÓ         SD / SDHC / SDXC memóriakártyák

SÚLY                           469 g

ÁRA: 369 899.-  (objektív nélkül)

 

WEB: WWW.OLYMPUS.HU

PROFI FOTO ÉRTÉKELÉS: KÍVÁLÓ

PONTSZÁM: 4,9

 

Tesztképek:

 

Pecs_3-1 kicsi.jpg

 

Olympus E-M5 Mark II.

1/400 F5,6

Optika: 1,8/75 mm M.Zuiko

ISO 200

 

 

E_M5_II_Hi_Res_teszt kicsi.jpg

 

Olympus E-M5 Mark II

Optika: 2,8/12-40mm (22 mm)

F: 6,3

Záridő: 3,2 másodperc

ISO 200

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 3.299406 másodperc.