Fotó MagazinSigma 35mm F1.4 DG HSM Art - A fényerős objektív!

Fotó Magazin | 2016. Május 18., Szerda 22:00

Folytatjuk a Sigma objektívek bemutatását oldalunkon, és most egy nagyon kedvelt 35mm-es fix objektívet vettünk kézbe, hogy bemutassuk olvasóinknak.

hirdetés

Sigma 35 mm-es F1,4 DG HSM Art

 

sigma-35mm-650x550.jpg

 

Az "Art" sorozattal a Japán Sigma egy különösen jó minőségű fix gyújtótávolságú prémium objektív sorozatot mutatott be egy korábbi Photokinán. Az Art sorozat jelenleg öt modellt tartalmaz külömböző 20, 24, 30, 35 és 50 mm gyújtótávolsággal, amiknek külön előnye, hogy mindegyik kiváló F1.4 fényerővel rendelkezik.

 

sigma-fekve-650x350.jpg

 

A most kézbevett Sigma 35 mm-es F1,4 DG HSM Art típusú objektívről elmondhatjuk, hogy klasszikus, többnyire fotoriportokhoz mért gyújtótávolsággal rendelkező objektív, ami fényerős üveglencséket tartalmaz. Ebből is következik, hogy a dizájn, az üvegből készült alkotóelemeknek köszönhetően, igazán tekintélyt parancsolóra sikeredett, a profi méret mellé, ezzel megfelelő súly is párosul. A 35mm-es Sígma Art objektívet - aminek méretét nem nevezhetnénk kompaktnak -  a Canon, Nikon, Pentax, és Sony tüköreflexes kamerákhoz készítette a gyártó. Hogy miként szerepelt a Sigma 35mm F1.4 DG HSM Art egy Canon 5 Ds kamerán, cikkünkben most erről fogunk beszámolni.

 

sigma_35mm_f1-4_analisis_25.jpg

 

A teszthez alkalmazott Canon fényképezőgépről tudni kell, hogy jelenleg ez a legnagyobb felbontású full-frame kamera a piacon, aminek 52 megapixeles felbontása ideális annak megállapítására, hogy a szubjektív tesztre kiszemelt Sigma 35mm F1.4 DG HSM Art objektív felbontja-e jó minőségben az elkészült felvételeket.

 

sigm-650x450-csatlakozas.jpg

 

Annak ellenére, hogy Sigma 35mm-es objektív váza többnyire műanyagból készült, már első látásra is rendkívül robusztus benyomást keltett, mindemellett meg kell állapítani, hogy nagyszerű a kidolgozása. Dícséretes, hogy a fémből készült bajonett fixen illeszkedett a felcsatolásnál, és egyáltalán nem kotyogott a kameravázon. A Sigma vizsgált lencséjének hossza körülbelül kilenc -, átmérője pedig nyolc centiméter, míg teljes súlya majdnem eléri a 700 grammot, beleértve a napellenzőt is. Ekkora tömeg fotózáskor komoly támaszt nyújthat a fotósnak. Ilyenkor szokták megjegyezni, hogy van mibe kapaszkodni fotózás közben. Ezekkel az adatokkal a Sigma 35mm egy kicsit túlnő a riportlencse fogalmán, aminek állítólag nem szabad nagyon feltűnőnek lenni, de szerintünk az ilyen megközelítésű alkalmazás szerintünk csak megszokás kérdése, mert különben maga az objektív nagyon jól teljesít. Köszönhetően a 67 mm-es menetnek optikai szűrőket lehet becsavarni a lencse elé, ami szintén jó lehetőség a fotós számára.

 

sigma-file-650x400-f5.6,-35mm.jpg

 

A fókuszálás egy zajtalan ultrahangos motoron (HSM) keresztül történik. Tapasztalatom szerint, nem szuper gyors, viszont precízen állít fókuszt. A lencse hossza itt használat közben nem változik, mert belső fókusszálással rendelkezik. Egy kis műanyag ablakon keresztül rálátunk a távolság skálára. A kézre fekvő gumírozott élességállító gyűrű pedig lehetővé teszi, hogy manuálisan bármikor korrigáljuk a fókuszt. A haladó, vagy profi fotósok viszont az objektív oldalán találhatnak egy kapcsolót, amivel átválthatnak az autófókusz és a manuális üzemmód között.

 

 

sigma_35mm-650x304.jpg

A Sigma objektív kilenc lamellás blendéje majdnem kör alakúan zár, ami meglehetősen kellemes és népszerű bokeh-hatást produkál, és azt is pozitívan kell nyugtáznunk, hogy a Sigma 35 mm –es obija, jól tűri az ellenfényt. Sem fénybeverődés, sem kontrasztcsökkenés nem befolyásolja a kép minőségét, még akkor is, ha a nap közvetlenül látszik a felvételünkön. Igaz nagyon trendi, és kinézetre sokat dob az összképen, de a gyárilag mellékelt műanyag napellenző ebben az értelemben szinte felesleges. Tesztelésünk során kiderült, hogy a Sigma Art sorozatának ez az obkektíje, szinte torzításmentes, élessége kifogástalan, különösen a kép közepén (F5,6-F8). Nyitott blendénél viszont nem csekély, a  képszélek felé 1,2 blende a fényveszteség, viszont két blende csukással ez a jelenség jelentősen javul. Az objektív kromatikus aberrációja viszont dícséretesen alacsony, sőt F8-as blendénél, már nem is nagyon észlelhető. Ide tatozik méhg, hogy a Sigma tervezői a 35mm-es objektívet optikailag 13 lencséből építették fel, ami  11 csoportban helyezkedik el a házban. A gondos tervezés összességében minőségi igényre utal, amit a gyártó maximálisan teljesít. Mind ezt csak megerősít az a tény, hogy a Sigma a 35mm -es objektívet övpántos tokban szállítja.

 

 

Ajánlás

 

A Sigma 35mm F1.4 DG HSM egy kiváló minőségű, jól megépített, különösen jó riport objektív a DSLR formátumú gépekhez. Lehet, hogy a nagy fényerő függvényében kialakult méret esetleg hátrányt jelenthet kompaktságban, és az üvegből készült lencselemek a nehezebb súlyt is befolyásolják, - amennyiben alapvetően riportlencseként szeretnénk használni – viszont a kifogástalan teljesítmény magáért beszél. A Sigma 35mm objektív autófókusza gyors és nagyon csendes, de tesztünk során bennünket első sorban a kiváló optikai teljesítmény győzött meg, ami feledtetett minden fizikai értelmben megfgalmazható hátrányt.

De mint tudjuk, az Isten sem teremtett tökéletest ezért beszélnünk kell a Sigma optikai hibáiról, melyek szerencsére elenyészően alacsonyak. Ebben az értelemben szót kell ejtenünk a torzításáról, ami – mégha kis mértékben is - a kép szélek felé érzékelhető, de említést kell tennünk a kromatikus aberrációról, és a vignettálásról, ami nyitott blendénél lép fel, de blendecsukás révén elfogadható mértékre csökkenthető. Míg a Sigma 35mm felbontása a kép közepén igen magas, és a széleken kevésbbé, ennek korrigálása, avgyis a képszélek élességnövekedése, csak blendecsukással érhető el.

 

sigma-portre-650x550.jpg

 

Összességében elmondhatjuk, hogy a Sigma 35mm F1.4 DG HSM Art- al egy kiváló objektívet tesztelhettünk, melynek minőség-értékaránya igen magas, ami miatt ezt a lencsét nem csak az igényes amatőröknek ajánlhatjuk opcióként, hanem a profik számára is, akik jeletős összeget takaríthatnak meg alkalmazásukkal.

 

Benkő Sándor

 

Sigma 35mm F1.4 DG HSM Art

 

Pro – kitűnő ár/értékarány, jó képminőség, jó képfeldolgozás

Kontra – nyitott blendénél kromatikus aberráció, és vignettálás észlelhető a képszélek felé, és nem rendelkezik optikai képstabilizátorral.

 

 

Értékelés:

4,8 KÍVÁLÓ

 

 

Technikai adatok

 

Objektív konstrukció             13 lencse 11 csoportban

Minimum blende                   F16

Filterméret                           67mm

Látószög 35mm                    63,4 fok

Minimális fókusztáv               30cm

Méretek                                77cm x 94cm

Blende lamellák száma          9 kerekített

Súly                                     665g

 


www.sigma-foto.hu

 

Share |

Mist2016. Június 03. @ 19:51:16

Az adatai alapján ez egy nagyon szerethető, hasznos objektív lenne ha!
Ha nem lenne tele az internet panaszok tömegével, hogy a fókuszálása borzalmasan pocsék!
Ezt akartam én is venni, de egy Nikkor 35/1,8 lett belőle.
Igaz, hogy picit más a fókusztávolság, a fényerő és az ár, de 100%-osan működik.

    1 / 1    

top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 3.207694 másodperc.