OM System 90mm f/3.5 Macro IS PRO – addiktív!Uzseka Norbert | 2023. Március 27., Hétfő 07:00 ![]() 1:1-es leképezési arányú makró objektívet alighanem minden tükörnélküli rendszerben találni már. 2:1-es nagyításút már kevésbé, pláne olyat, ami autófókuszt is tud. Az OM 90-es ilyen.
hirdetés A makró fotózás külön műfaj. Van, aki szerint merő unalmas pepecselés, más viszont boldogan vagy épp zen jellegű meditatív állapotban tölt órákat azzal, hogy különféle élő és élettelen témák apró, szabad szemmel nehezen látható részleteit megörökítse. A makrózásnak megvannak a maga szabályai, trükkjei, és még azoktól is számottevő türelmet igényel, akik már profik benne. Egyik legfőbb jellemzője, hogy ilyen közeli / ilyen nagyítású képeknél a mélységélesség nagyon, de nagyon keskeny tud lenni. A kisebb szenzorral szerelt fényképezőknek megvan az az előnyük, hogy azokon nagyobb a mélységélesség, tehát némileg egyszerűbb velük makrózni. Az OM System 90mm-ese mikro 4/3-os rendszerre készült, melynek érzékelőlapkája negyede a full frame-esnek.
Kézbe véve Micro 4/3 vonalon elég hosszú objektívnek számít a 90-es a maga 136 mm-ével, bár átmérője (69,8 mm) alig jelentősebb, mint a foglalat, melyre kerül. 62 mm-es szűrő megy rá, ill. cső jellegű napellenző, mely a teszthez nem állt rendelkezésemre, mindenesetre hozzátesz még pár centit a hosszhoz.
Az objektív elején találjuk a magától értetődően méretes kézi élességállító gyűrűt, melyet hátrahúzva manuális fókuszálásra áll át a gép, és előkerül a távolságskála. A következő szegmensben három kapcsolót/gombot találunk. Legalul van az L-Fn nevű, OM/Olympus vázakon programozható funkciógomb, fölötte kapcsolhatjuk ki-be a rendkívül effektív (megfelelő OM vázon akár 7 fényértéket is megfogó!) stabilizátort. Legfölül a háromállású fókuszlimitert találjuk, mely rendkívül hasznos megoldás arra, hogy az objektív ne a teljes fókusztartományban keresgélje a fókuszt AF módban. Ha nagyon közeli képet lőnénk, állítsuk a piros S-sel is jelzett Super Macro állásba, ha témánk 25-50 cm-re van gépünktől, akkor középre, ha pedig kivételesen nem valami közeli témát akarunk elkapni, hanem bármi egyebet, amire ez az amúgy teleobjektívként is kiváló üveg jó lehet, akkor a 0.25m – végtelen állásba.
Az objektív megkapta az IP53 besorolást, mely megfelelő vázzal együtt használva az átlagnál hatékonyabb por- és cseppálló bevonatot jelent.
A teszthez az OM-5 vázat használtam, mely esetében helyesebb azt mondani, hogy az objektíven volt a váz, mintsem fordítva, mindazonáltal ezen a kisebb masinán is jó volt a fogása, nem érződött túl nehéznek a maga 453 grammjával.
Tudás, felszereltség, tapasztalatok Túlzás nélkül lehet ezt az objektívet szenzációsnak nevezni. 2:1-es nagyítást nagyon kevés obi tud, ilyen makró közelségben még sokkal kevesebb képes automata fókuszálásra. Mindennek a tetejében még jól felépített, jól használható, strapabíró darab is.
Ugye az 1:1-es makró azt jelenti, hogy az erre képes objektív olyan közelit tud lőni, melyen a téma 1 centimétere szintén 1 cm lesz a szenzoron (mely széltében a micro 4/3 rendszer esetében úgy 17 mm). A 2:1-es nagyítással viszont ki tudjuk tölteni a képmezőt 8,5 milliméteres bármivel. Ez olyasmi, ami akkor üt be igazán, ha az ember kipróbálja, és a saját szemével látja…
A makró objektíveknél alapkövetelmény, hogy éles képet adjanak, lehetőleg minden rekeszen, faltól falig. A makró fotókon általában nagyon is le kell rekeszelni, hogy a mélységélesség ne csak a milliméter töredéke legyen. Viszont minden szenzornak ill. objektívnek megvan a határa, az a legszűkebb rekesz, ahol már beüt a diffrakció, így a kép, főleg a szélein, lágyulni kezd. Minél kisebb a szenzor, annál tágabb blendén következik ez be. Más szóval aki makrózni akar, annak bizony még ezzel is sakkoznia kell, és ez nem egyszerű. Szerencsére az OM 90mm-es objektívről elmondható, hogy nagy általánosságban éles a képe. Középen pláne, a képszélen mondjuk a legtágabb f/3,5-nél még nem annyira penge, mint némileg lerekeszelve, de így is nagyon rendben van.
Teleobjektívként használva minden sima, az objektív szép éles képet ad, és egyébként makróra állítás nélkül is jóval közelebb enged a témához, mint a legtöbb objektív (bármely rendszerben). Angyal méret Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/100 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400 Angyal nagyon közeli Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/5 mp, rekesz: f/16, ISO: 400 Angyal makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/4 mp, rekesz: f/16, ISO: 400 Makrózáskor, tehát S-Macro állásba kapcsolva az első, amit tapasztal az ember, hogy a legtágabb rekesz f/5-re csökken. 1:1-en, pláne 2:1-es leképezés mellett, még itt is leheletvékony a mélységélesség, úgyhogy általában muszáj is lejjebb rekeszelni. Aztán már a témán ill. a fotóson múlik annak megítélése, hogy mi néz ki jól, mi elég éles. f/22-ig rekeszelhető az objektív, ott azért már jelentkezik a lágyulás, amit a makró eleve felerősít, de jól használva azzal is lehet jó képeket lőni, f/18-ig meg simán.
Ha azonban mégsem lennénk elégedettek a blende szűkítésével elérhető mélységélességgel, ill. hogy az mennyire éles, akkor ott van az a remek dolog, amit az OM5 is tud, és focus bracketingnek hívják (minthogy az OM5-ben nincs magyar nyelvű menü, így ott tényleg). Ez a fókuszhalmozás azon verziója, amikor a fényképező maga állít össze egyetlen fotót az általunk beállított paraméterek szerint lőtt fotókból. Jó esetben ezen a képen már minden éles lesz, aminek annak kell lennie. Így gépen belül készítve, az OM5 esetében legalábbis, némileg vágott képet kapunk, azt is csak jpg-ben. Viszont ha RAW-ban (is) fotózunk, a sorozat képeiből utólag viszonylag egyszerű egyetlen képet összerakni, pl. Adobe Lightroom és Photoshop segítségével. Ez a módszer persze statikus témánál tud igazán működni, hiszen a sorozat elkészülte még fényben gazdag körülmények között is igénybe vesz némi kis időt, ami egy fürgébb rovar vagy más lény számára elegendő lehet, hogy bemozduljon, s ezzel elrontsa a murit. (Uggyanez áll az OM-5-ben is elérhető nagy felbontású módra, mely kb. 50 megapixeles képet készít az alap 20 mpx-es helyett.)
Fókuszsorozat vízköpővel Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/20 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 200
Nem mintha olyan nagyon egyszerű lenne élőlényeket makrózni. Nálam március elején járt az objektív, amikor még nem igen mozgolódott egy ízeltlábú „barátunk” sem, úgyhogy ez a része most kimaradt, de magától értetődik, hogy gyorsabb záridőre lehet szükség a legtöbbüknél, miközben a mélységélesség megköveteli a szűkebb blendét. S még ha van is elég fényünk, akkor is megtörténhet, hogy az objektív túl közel van a témához, és leárnyékolja azt. Ha 2x-es nagyításban szeretnénk megörökíteni témánkat, kb. 6,5 centire kell megközelítenünk azt, míg ha megelégszünk az 1:1-es leképezéssel, akkor 9 és fél centiről lőhetjük. Veszélyesebb hüllők, rovarok, pókok esetén ez még mindig kényelmetlenül közel van, de ne feledjük, valószínűleg ők sem repesnek az örömtől, hogy valami óriás próbálja őket lefényképezni. Ez az a terepe a makrózásnak, amihez nyilvánvalóan az adott lények ismerete is szükséges, nem „csak” a fotózásé. Ám ha kevés a fény, vagy leárnyékol az obi, akkor még mindig beszerezhetünk megfelelő makró vakut ill. fényforrást.
Továbbá állványra is szükségünk lehet. Különösképp 2:1-es makrózásnál minden töredékmilliméter számít a fényképező elhelyezésénél is. OK, hogy van brutál jó stabi és makrón is működő AF, de a kezünk önkéntelen remegése, testünk mikromozgásai még így is meghiúsíthatják a megfelelő pontján éles kép elkészültét. Ilyenkor derül ki, hogy mennyire hasznos a fotósállványunk, tudjuk-e úgy használni, hogy elég közel kerüljön a fényképező a témához, és tudjuk-e úgy állítgatni, hogy meglegyen az élesség.
Amiben az autófókusz nagy segítség lehet, de fontos látni, hogy az bizonyos körülmények között ugyanúgy küzdeni fog, ahogy a nem-makró objektíveké is. Jelesül, ha kevés a fény, ill. ha a téma nem elég kontrasztos, akkor bizony lesz némi keresgélés, meg amúgy is makró üzemmódban lassabban állít élességet (érthető módon). És ha azt nézzük, hogy 1,7-0,85 centis téma kitölti a képmezőt, akkor számíthatunk rá, hogy ilyen apró felületen nem lesz elég kontraszt, amibe az AF kapaszkodhat. De már az is óriási segítség, hogy van AF makró módban, és hogy számos esetben el is találja, amit kell. A többire ott van a szépen járó, nüansznyi állításokra is alkalmas manuál-gyűrű.
Közeli fánk Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/80 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Makró fánk Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/1,7 mp, rekesz: f/22, ISO: 400
És akkor a slusszpoén: az objektív együtt tud működni az Olympus MC-20 telekonverterrel, amivel 4x-es nagyítás érhető el. Az nem járt nálam a teszt kapcsán, de biztos vagyok benne, hogy azzal éles képet összehozni melós dolog (minthogy két fényértéket veszít a konverter által az objektív a legtágabb rekesz tekintetében), ám annál elképesztőbb az eredmény.
A magam részéről sosem voltam nagy makrós, de amit ez az objektív művel, az egyszerűen addiktív, és mikor ráállt az agyam meg a kezem a makrózásra, kb. mindent is lefényképeztem vele, kétszer. Rendkívül jó móka látni a dolgok és élőlények apró részleteit, egészen máshogy néz utána az ember a világra. Már csak ezért is megéri.
Teleobjektív De a 90mm nem pusztán makró objektív ám! Full frame-re átszámolva 180 mm-es gyújtótávolságnak megfelelő látószöget ad, magyarán egész megtermett teleobjektív. Ezt a látószöget, pláne f/3,5-ös legtágabb blendével, igen kevés objektív tudja micro 4/3 rendszerben (vagy bármi másban). Ez már az a fajta tele, amivel már meg lehet próbálni becserkészni madarakat és vadakat. Nyilván van a rendszerben ennél „messzelátóbb” üveg is, de persze nem csak madarászásra jó egy nagyobb tele. Emberlakta környezetben és a természetben egyaránt remekül használható apróbb részletek ill. amúgy elérhetetlen távolságban lévő témák megörökítésére.
Nyilván használható portrézásra is, két dolgot észbentartva: 1. már egy fej-és-vállak típusú portréhoz is elég messze kell állnunk alanyunktól, így ha instruálni is szeretnénk, akkor készüljünk fel rá, hogy meg kell emelnünk a hangunkat, és 2. ezen a látószögön az emberi arc némileg kikerekedik, ha ez a jó szó. Egyszóval ha teljesen szembe néz velünk a portré alanya, egyenesen előre, hogy nem fordítja el az arcát, akkor mindkét füle is jól látszik majd, és ez a fajta „kilapulás” nem mindenkinek áll jól.
A fakopáncs, aki nem repült el Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/80 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 800
Összehasonlítás Micro 4/3 rendszerben további négy autófókuszos makró objektív elérhető: Panasonic 30mm f/2.8 ASPH Mega OIS Macro, Olympus ED 30mm f/3.5 Macro, Panasonic Leica 45mm f/2.8 OIS Macro, és OM System M.Zuiko 60mm f/2.8. Ezek egyike sem volt nálam a 90-es tesztjekor, sőt, sajnos csupán a 60-ast volt szerencsém korábban röviden kipróbálni. Így elsőkézből való összehasonlításra nincs módom, ezért alaposan utánaolvastam a neten a különféle tesztekben és véleményekben, melyek elsősorban a 60-ast emlegetik. Nem véletlenül, hiszen messze ez a legközkedveltebb makró üveg a rendszerben, ráadásul az egyik legélesebb obi is a palettán. Ha eddig bárki azt mondta, hogy micro 4/3-os makró, mindenki rávágta, hogy Olympus 60mm. Hogy ez változik-e, majd kiderül. Ahogy nézem, kb. fele-fele arányban oszlanak meg a vélemények arról, hogy a 90-es élesebb képet ad-e. Annyi bizonyos, hogy a 60-as megáll az 1:1-es leképezésnél, amit úgy 8,3 centiről tud lőni. Ugye ez ekv. 120mm-es obinak felel meg, ami éppenséggel jobban használható portrézásra is, ám kevésbé „messzelátó” tele. A legtágabb rekesz terén csekély az előnye, méret és súly tekintetében számottevő a különbség (56 x 82mm, 185 gramm), s még jelentősebb az árban. Mert míg a 60-as 220 ezerért vihető, cikkem tárgya 100 Ft híján 600 ezer jó magyar forintba kerül. Az pedig ijesztőbb annál is, mint amikor egy pókkal nézel farkasszemet 2:1-es nagyításnál.
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/20 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 800
Összegzés Hogy megéri-e a 90-es azt a 600 ezret? Azt gondolom, akinek szenvedélye (vagy munkahelyi kötelessége) a makrózás, az már tán meg is vette, vagy már azóta csak vajaskenyeret eszik, mióta bejelentették. Túl azon, hogy jó móka-e makrózni, mert ez szubjektív, ez az objektív rendkívül sokat tesz ahhoz, hogy minél könnyebben menjen vele a munka. A fókuszlimiter, az időjárásálló bevonat, a manuálgyűrű, az autófókusz, a brutálisan erős stabilizátor, az OM gépek fókuszhalmozása – mind-mind olyan extra, amit sok nem-makró obi is megirigyelhetne, a makróüvegek között pedig végképp párját ritkítja az ilyen jól felszerelt objektív. Ja, és a „standard” makrókhoz képest nem „csak” 1:1-es leképezést, de 2:1-es nagyítást tud, s még ott is működik az AF. Nem mellesleg teleobiként is remekül bevethető, a nagyobb teléket igénylő témáknál is hozza a szintet (gyors AF, szép képélesség stb.). Érthető, hogy mindezek után megkérik az árát (plusz államunk megkapja a brutál magas ÁFÁt…).
Értékelés: 4.8 pont Pro: - kivételes makró objektív, ami 2:1-es leképezést is tud, működő AF mellett, ráadásul nagytelének sem utolsó Kontra: - van az a makrós eset, amikor meg kell küzdeni az élességért
Technikai adatok OM System 90mm f/3.5 Macro IS PRO Elérhető bajonett(ek): micro 4/3 Gyújtótávolság: 90 mm (ekv. 180mm) Objektív felépítése: 18 lencsetag 13 csoportban Lamellák száma: 7 Látószög: 14° Legnagyobb blende: f/3,5 Legkisebb blende: f/22 Legkisebb tárgytávolság: 6,5 cm (nem makró módban 22,4 cm) Szűrőmenet: 62 mm Méret: 69,8 x 136 mm Tömeg: 453 g Stabilizátor: van Időjárásálló: igen
További tesztképek
Paddy közelről Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/200 mp, rekesz: f/5, ISO: 200
A virágzó kaktusz (nagyon közelről) Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/500 mp, rekesz: f/4, ISO: 200 A kaktusz virága közelin Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/100 mp, rekesz: f/9, ISO: 200
A kaktusz virága makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/60 mp, rekesz: f/9, ISO: 200
Katica közelről Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/1,3 mp, rekesz: f/13, ISO: 200
Katica makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/1,3 mp, rekesz: f/13, ISO: 200
Katica még mindig nagyon közelről Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/1,6 mp, rekesz: f/13, ISO: 200
Gitárpengető makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 2 mp, rekesz: f/16, ISO: 200
Gitárpengető makróbb Váz: OM System OM-5. Záridő: 4 mp, rekesz: f/13, ISO: 200
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/15 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1250
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/10 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1250
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/80 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/500 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/30 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 800
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/5 mp, rekesz: f/14, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/1,3 mp, rekesz: f/22, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 2,5 mp, rekesz: f/22, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/20 mp, rekesz: f/5, ISO: 400
Szitakötő fókuszsorozattal Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/13 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Paddy Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/800 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Borostyán bogyói Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/250 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 400
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/13 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1600
Közeli Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/80 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1600
Még közelebbi Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/60 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1600
Makróbb Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/125 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 1600
Még makróbb Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/60 mp, rekesz: f/5, ISO: 1600
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/60 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 800
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/25 mp, rekesz: f/5, ISO: 800
Budapesti bagoly Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/160 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 200
A Nemzeti Múzeum részlete Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/800 mp, rekesz: f/3,5, ISO: 200
Tündéri bokeh-teszt, f/5 Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/20 mp, rekesz: f/5, ISO: 200
Tündéri bokeh-teszt, f/16 Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/4 mp, rekesz: f/16, ISO: 200
Tündérszárny-bokeh, f/5 Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/15 mp, rekesz: f/5, ISO: 200
Tündérszárny-bokeh, f/18 Váz: OM System OM-5. Záridő: 1 mp, rekesz: f/18, ISO: 200
Tündéri méret Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/3 mp, rekesz: f/18, ISO: 200
Gall makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 1,3 mp, rekesz: f/14, ISO: 200
Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/8 mp, rekesz: f/5, ISO: 200
100 Ft-os makró Váz: OM System OM-5. Záridő: 1/15 mp, rekesz: f/5, ISO: 800
720_20230307_3070109makro100Ft_100szazalek.jpg 100%-os kivágás az eredeti képből
720_20230307_3070110makro100Fthires_100szazalek.jpg 100%-os kivágás a nagyfelbontású, 50 megapixeles képből
(-) ![]() A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!![]() |
|