Uzseka NorbertKönyvajánló: Gordon Laing: In Camera

Uzseka Norbert | 2017. Június 06., Kedd 09:00

Könyvajánló: Gordon Laing: In Camera
A Cameralabs.com oldal szerkesztője könyvet írt arról, hogy miért jó és hogyan kell JPEG-ben fotózni az időrabló RAW feldolgozás helyett. A kötetben Budapesten készült képekkel is illusztrálja mindezt.

hirdetés

Aki tud angolul, és szívesen böngészi a netet különféle fényképezők tesztjei ill. az újdonságok után, az alighanem találkozott már a Cameralabs.com nevű honlappal, melyet Gordon Laing készít.

Rendkívül alapos tesztjeiben Gordon arra koncentrál, hogy az adott masina mire használható a valós életben, mik az előnyei-hátrányai. Számtalanszor előfordult, hogy a bennem felmerülő kérdésekre kizárólag az ő tesztjeiben találtam választ. Emellett rendkívül barátságos, kellemes személyiségnek tűnik, aki egyben nagy világutazó. Budapesten is többször járt, ahogy az a különféle netes oldalain (Facebook, Instagram) is látható – és első fotóskönyvében is találni három fotót, amit a fővárosunkban készített.

 

Az in camera című könyv azonban nem teszteket tartalmaz, és nem is kimondottan fotóalbum, de mindkettő egyszerre, és még sokkal több. A cím arra utal, hogy Gordon igyekszik úgy fotózni, hogy ne kelljen semmit utómunkáznia a képein. Használja ő a RAW formátumot is, de meggyőződése, hogy a legújabb gépeknek már olyan remek a JPEG motorja, illetve annyi beépített és jól működő alkalmazása, funkciója van ezeknek a fényképezőknek, hogy némi odafigyeléssel könnyen készíthetünk "kamerán belül" olyan képeket, amiket nem kell aztán Lightroomban meg Photoshopban babrálni.

Egyúttal azt a klasszikus fotográfusi mentalitást is képviseli a könyv, hogy úgy fotózz, hogy ne kelljen utólag vágni, alakítani rajta. A filmes korszakban mindez alapvető volt, hiszen keveseknek állt módjában maguknak előhívniuk a fényképeiket, de a mai, digitális világban számtalan fotós lövöldöz úgy, hogy majd otthon, a számítógépen rendbe teszi a képet. Gordon szerint azonban ez sokkal időigényesebb (és időpocsékolóbb) megoldás, mint ha a fotók készítésekor jobban odafigyelnénk, és kihasználva a gépünk képességeit, a lehető legjobb JPEG képeket készítenénk el, akkor és ott. Mivel magam is így tanultam a fotózást, számomra ez nagyon szimpatikus hozzáállás.

In-Camera-Book-cover_250.jpg 

A könyv azonban nem "csak" ennyiről szól. A 100 fotót tartalmazó, keményfedeles kötetben minden fotóról elmeséli Gordon, hogy hol, miért, milyen körülmények között készült. Megkapjuk a technikai adatokat, hogy milyen géppel, objektívvel és beállításokkal fotózott, de a kép elkészültéhez kapcsolódó sztorit is. Márpedig Gordon bejárta már a fél világot, és remek fotókat lőtt a legkülönfélébb helyeken – legyenek azok olyan, általa jól ismert helyek, mint otthona, Brighton, vagy épp egzotikus városok.

Gordon fő terepe a tájkép, épület és városi fotózás, embereket alig látni a képein, portré tán egy sincs köztük. Akad néhány alkalom szülte absztrakt kép, de a többin szép és/vagy érdekes helyeket látni. Gordon stílusa, látásmódja nem feltétlenül a National Geographic fotósaiét követi, az ő útiképei sokkal inkább hangulatokra, érdekes benyomásokra építenek, mintsem hogy káprázatos színekkel fessék le az adott helyet. Nem mintha nem lennének káprázatosak a színek Gordon képein, sőt, pont az a lényeg, hogy a fotóival bizonyítja, hogy JPEG-ben is lehet tökéletes képeket csinálni. Egyszerűen csak szereti maga felfedezni a helyeket, ahol jár, és még amikor a nyilvánvaló turistalátványosságokat fotózza, akkor is arra törekszik, hogy azt adja vissza, ahogy ő épp látja őket.

 

Ami a fotók technikai oldalát illeti, Gordon tippjei, megoldásai hasonlóan szerepelnek itt, mint Scott Kelby könyveiben a képreceptek, bár Gordon nem annyira lépésről-lépésre recepteket ad, inkább azt mutatja meg, hogy adott géppel mit hogyan oldott meg, mi volt az, ami jól jött a gép felszereltségéből a kép elkészítésében. És a könyvben lévő képeket kizárólag tükör nélküli (MILC) masinákkal készítette, a legtöbbet Fujival és Olympusszal, de Sony és Panasonic fotók is vannak bőven – Nikon és Canon azonban egy sincs. Mégis úgy gondolom, hogy a tippek nagy része gépfüggetlen, tükörreflexesek esetében épp úgy használható, mint a jobb kompaktoknál. Ha pedig az ember nem csak fotós, de olyan szerencsés helyzetben van, hogy kedvére utazgathat a világban, hát a könyvben remek tippeket talál az egyes helyekkel kapcsolatban is, kezdve azzal, hogy mikor és hol a legjobb fotózni, addig, hogy Gordon szerint melyek a környék legjobb kávézói vagy éttermei. De ha egyszerűen csak fotóalbumként veszi kézbe az ember, úgy is remek élmény, ahogy Gordon világosan megfogalmazott, érthető és olvasmányos sorait olvasni is az.

208 oldal • Kiadó: Ilex Press, 2017 április 

Szerző: Uzseka Norbert

In-Camera-book-spread3-600.jpg

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 0.069209 másodperc.