Fotó MagazinKortársak: Kasza Gábor

Fotó Magazin | 2016. Június 17., Péntek 09:00

Kasza Gáborral a Concrete passages című kiállítása kapcsán beszélgettünk, amely május 5 és június 10 között volt megtekinthető a MONO art & design-ban.

A lírai fotósorozat készítőjét aktuális kiállításáról, illetve fotográfiai munkásságáról kérdeztük.

 

Mesélj a jelenlegi kiállításodról, a Concrete passages-ről, melynek címe magyarul: Konkrét jelenetek a közeledésről és eltávolodásról… és néhány dal.


A fotósorozat címében a szavakkal és jelentésükkel való játékon van a hangsúly, ez a magyar címben talán kevésbé szembetűnő. A concrete a ’konkrét’ jelentésen kívül utal a betonra is, így az épületekre, melyek a képek díszleteiként szolgáltak. A passage mint áthaladás, átjáró jelenthet két világ közötti átjárást is, ami egyfajta misztikus jelentést is bevon a képek értelmezésébe. Az emberi kapcsolatokról, emberek közötti viszonyokról készített poétikus fotósorozat egyes képeinek szemlélése, illetve értelmezése során meghatározó jelentőségű a képek elhelyezkedése egymáshoz képest, a képek viszonya egymáshoz. A kiállítótérben és a kiállításhoz készült könyvben a fotók hatása együtt érvényesül, egymással párbeszédbe lépnek, egyfajta „vizuális szimfóniát” alkotva. Az absztrakt kompozíciók és figurális jelenetek hullámzó váltakozása egy kísérleti vállalkozás a részemről, egy nem lineáris történetmesélés eljárásmódját követik, melyek várakozásaim szerint különböző vizuális asszociációkra ösztönzik a nézőt, bizonyos érzelmi töltések tudattalan működését hívják elő. Nagyon élveztem a képanyagon belüli építkezést, játékot, egy esztétikai szempontú szerkesztési eljárás mentén alakítottam ki a fotók sorrendjét, célom ezzel a különböző egymásra rakódó jelentésrétegek megmozgatása volt, melyek a képek nézőjét meditatív tűnődésre sarkallhatják.

 

14_gaborkaszay2f lakokocsi.jpg

 

Az alkotói munka mellett különböző fotográfiai események kezdeményezője, közösségek tagja is vagy. Milyen szálakkal kapcsolódsz a fotográfiához?


Az érettségi után a MÚOSZ-ban végeztem fotóriporterként, ezt követően három évig fotóriporterként dolgoztam, jelenleg szabadúszó vagyok. Az FFS titkára voltam, illetve különböző fotográfiai megmozdulások, rendezvények, így a Fotóporta, valamint a Fotófalu kezdeményezője, szervezője vagyok, valamint az ArtBázis műhelyének tagjaként tevékenykedem. Emellett érdekel a fotótörténet, Kozák Lajos munkásságát tanulmányoztam, e kutatómunka eredményeként egy könyv is készült Kozák Lajos fotográfiák címmel. 

 

03. JEGYZET FOTO homma5 vizben 2.jpg


A fotográfiáid többségének meghatározó eleme ember és táj, vagy épített környezet kapcsolata, melyek nyomán kirajzolódni látszik egy bizonyos attitűd, ahogyan fotósként a természeti, vagy mesterséges környezethez viszonyulsz. Tudnál erről kicsit mesélni?


Szándékosan nem beszéltem erről a kérdésről a kiállítás bevezető szövegében, ugyanis nem szeretném a képek szemlélőinek a kezét megkötni és a fotók értelmezését egy bizonyos mederbe sodorni. Ugyanakkor személyes élményeim által meghatározó jelentősége van számomra a vidéki és a városi környezet különbségeinek, a képeim – ha úgy tetszik – a civilizációnk állásának tükreként, parabolájaként is olvashatók. A betonrengeteg gépiességében az emberek jelentik a természetet, az ürességben az emberi kapcsolatok, viszonyok jelképezik az életet, organikusként tűnnek fel a mesterséges környezetben.

 

21_21gaborkaszacpaccacos01 fale elott piros ruha.jpg

 

14_gaborkaszay3a lakohaz.jpg


Honnan merítesz inspirációt a képeid elkészítése során? Van-e olyan fotográfus, akinek a képei által inspirálódtál/inspirálódsz?


Több művészeti ágból is inspirálódom, a stage-fotó teatralitása alapvetően a színházhoz kötődik, emellett a komolyzenéből és a festészetből, de az irodalomból is merítkezem.  A kortárs stage-fotósok közül az amerikai Gregory Crewdson munkáit szeretem.

 

A képeiden megjelenő fény-árnyék játékok tudatos komponáltságról, gondos megtervezésről árulkodnak. Hogyan zajlik a munkafolyamat, milyen állomásai vannak egy adott kép elkészítésének?


Amikor a művészi koncepció a fejemben összeállt, előzetes vázlatokat készítek a képekről, melyeket szeretnék megvalósítani. Ezt követi a fotózás helyszínének felderítése, illetve kitalálom, milyen modellekkel fogok dolgozni, milyen beállításokkal, és így tovább. Az elkészült képeket hosszas válogatási folyamat során választom ki és illesztem egymás mellé, hogy a képek együttesen fejtsék ki hatásukat, majd ezután következik az utómunka, melynek során a fotók egy finom szemcsézett filtert kapnak analóg jelleget idézve elő. A képeimen megjelenő karakteres kemény fények elengedhetetlen részét képezik a kompozíciónak, illetve a hangulatképzésnek. A fotózás során számos esetben a Napot használom „lámpaként”, az elképzelt fénybeállítások megteremtése során az ún. Sun Position nevű telefonos alkalmazást használom a Nap állásának meghatározásához egy adott helyszínen, az alkalmazás segítségével ki tudom számolni, hogy körülbelül mikor kell érkeznem, fotóznom, a kívánt hatás eléréséhez.

 

16_gaborkaszay4b csatorna meztelen.jpg

 

Milyen technikai eszközöket használsz a képeid elkészítése során/milyen felszereléssel dolgozol?


A technika számomra egy eszköz, ami lehetőséget nyújt a művészeti mondanivalóm kifejezésére. Nikon D800-zal fotózom, alapvetően fix objektívekkel dolgozom, de vannak olyan esetek, amikor a fix objektívek nem adnak lehetőséget egy-egy kép megvalósítására, ilyenkor zoom-objektíveket használok. Jellemzően a reklám- és divatfotó eszköztárával dolgozom, de nem ragaszkodom egy bizonyos felszereléshez, mindig azt az eszközt használom, ami éppen szükséges, illetve adott esetben alkalmas az elképzelésem megvalósításához.

 

1_gaborkaszay1a.jpg

 

1_gaborkaszay1b vorosiszap.jpg

 

Jelenleg dolgozol valamilyen projekten?


Mindig dolgozom valamin. J A kiállítás diptichonjain is látható duplaexpós játékot szeretném továbbgondolni, azaz egy pillanatot két különböző nézőpontból rögzíteni, bemutatni. Nem szeretném nyilvánosság elé tárni a készülő sorozatom részleteit, annyit azonban elárulok, hogy a sorozat központi kérdésfelvetése a fotó hitelességének problematikája lesz. Egy adott nézőpont megválasztásával ugyanis a fotós a saját véleményét is kinyilvánítja egyben, tehát a fotó nem tekinthető 100 %-os bizonyítéknak.

 

(Gondár Flora)

 

1_gaborkaszay1e pince vege.jpg

 

1_gaborkaszay1f nagy haz elott.jpg

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom




Impresszum
Betöltés: 3.191121 másodperc.