A dél-koreai Samyang cég kezdetben csak manuális objektíveket gyártott, számos különféle bajonettre, és ezek közül jó pár lett sokak kedvence, neves díjakat is bezsebelt egyik-másik üvegért a gyártó. Néhány éve aztán megpróbálkoztak az autófókuszos lencsékkel is, kínálatuk pedig egyre bővül. Ám AF-es objektívből eddig jellemzően csak Sony E bajonettre gyártottak. Csupán néhány hete jött a jó hír, miszerint Leica L/Panasonic full frame-re is zöld utat kapott a Samyang (ill. pár hónapja, hogy Fujifilm X-re is). Hogy a különféle objektíveket milyen gyorsan dobják majd piacra, ezt egyelőre nem látni, de az biztos, hogy sokan örülnek majd nekik.
Cikkem tárgya is olyan objektív, melynek helye lenne bármely rendszerben, de egyelőre csak a Sony E bajonettesek élvezhetik. APS-C Sony vázakon 27mm-esnek felel meg a látószöge, de persze igazán nagylátónak full frame-en számít.
Kézbe véve
Magam nagyon szeretem az apró, könnyű fix objektíveket, ilyen cikkem tárgya is. Ezt azért hangsúlyozom, mert full frame-en a fixek sem feltétlenül kicsik és pehelysúlyúak – igaz, jelen esetben nem is annyira nagyon fényerős üvegről beszélünk. Az f/2,8-as legtágabb blende azonban jó eséllyel megfelel azoknak is, akik kevés fényben vágynak ultranagy látószöggel fotózni, s meglehet, kiszolgálja az asztrofotósokat is, bár esélyes, hogy ők a még tágabb rekeszt tudó objektívekből fognak választani.
Magyar Nemzeti Galéria
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/200 mp, rekesz: f/11, ISO: 125
A Samyang 18mm mindössze 145 grammot nyom, 60,5mm hosszú, 63,5mm széles, 58mm-es szűrőt lehet rá tekerni, és jár hozzá egy apró, vékonyka, de hasznos, szirom alakú napellenző is. Tekintve, hogy a becsillanást nem viseli kiemelkedően jól az objektív (mármint az lágyítja a képélességet), érdemes is használni.
A kézi élességállító gyűrűn kívül nincs rajta semmi extra, még időjárásálló bevonat sem, ami az ilyen nagylátók fő felhasználási területeit nézve éppenséggel hátrány lehet, bár aki sűrűn fotóz mostohább körülmények között, pláne tájképet, az úgyis használ egyéb esővédőt, ilyesmit, nem hagyatkozik pusztán a gép és objektív csepp- és porálló bevonatára, tömítéseire.
Kérzeálló kis eszköz ez, a Samyangra jellemző visszafogott eleganciával (gondolok itt az ízléses, keskeny meggypiros csíkra, amiről felismerhető a gyártó megannyi terméke). És jár hozzá egy remek kis kemény tok, mely cipzárral nyitható.
A Robert Capa életműkiállítás részlete a Capa Központban
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/30 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 640
Használati tapasztalatok
Túl azon, hogy alig dobja meg a felszerelésünk súlyát, és diszkréten néz ki a nagyobb vázakon is, a fő kérdések mégiscsak azok, hogy hogy működik együtt a váz autófókusz rendszerével, ill. hogy mennyire éles képet ad. Mindkét területen remekül teljesít a „Samy”. A Sony villámgyors AF-jét remekül kihasználja az üveg. Az élesség pedig meglepően kiegyenlített és kiváló, a teljes rekesztartományban (még a legszűkebb f/22-n is nagyon jó), és a képszélek alig valamivel lágyabbak, mint középen. Ha a maximális élességet kell kipréselni az objektívből, akkor f/5,6-re vagy f/8-ra érdemes tekerni a gépen a blendét, de ezeknél tágabb vagy szűkebb rekeszen sincs szégyenkeznivalója a Samyang 18-asának.
Az objektív közelpontja 25 cm, ami messze nem makró távolság, de ilyen nagylátó esetében ez ritkán igény. Ahogy az álomszerű bokeh sem általános követelmény ultranagylátóknál – ezzel együtt f/2,8-on épp elég látványosan elmossa a hátteret, hogy észrevehetően elkülönítse a fő témát a háttértől. Szintén általános az ultranagylátóknál, hogy a képszéleken akad némi torzítás, mármint függetlenül attól, hogy maga a látószög is torzítja a látványt, ha nem tartjuk vízszinresen a gépet. Ez itt is megvan, de nem vészes, szó sincs arról, hogy halszemként viselkedne az üveg.
Ezen túl annyit tudok mondani, hogy élmény volt ezzel az objektívvel fotózni, hozta, amit vártam tőle.
Bokeh teszt Liszt Ferenc miniszobrával, f/10-es rekesszel (Kolodko Mihály műve)
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/13 mp, rekesz: f/10, ISO: 500
Bokeh teszt Liszt Ferenc miniszobrával, f/2,8-es rekesszel (Kolodko Mihály műve)
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/80 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 200
Összegzés
Van a rendszerben fényerősebb fix ebben az ultranagylátó tartományban, van olyan, amelyikkel közelebb lehet menni a témához, akad profiknak szánt zoom, ami tudja a 18mm-et, de összességében azt mondanám, hogy amit a specifikáció ígér, azt hozza is ez a kis üveg, ráadásul remek minőségben. Az ára elég változatos, de átlagban úgy 175 ezerért meg lehet vásárolni, és ér is annyit. A fentebb jelzett speciális igényekre van ennél megfelelőbb objektív, de aki egy könnyen kezelhető, könnyű-kicsi objektívet szeretne, megbízható AF-fel és képélességgel, az nem hibázhat a Samyang 18-assal.
Értékelés: 4,7 pont
Pro:
- kicsi, könnyű, éles, gyors
Kontra:
- tájkép- ill. streetfotósoknak hiányozhat az időjárásálló bevonat
Technikai adatok
Samyang AF 18mm f/2.8 FE
Elérhető bajonett(ek): Sony E
Gyújtótávolság: 18 mm
Objektív felépítése: 9 lencsetag 8 csoportban
Lamellák száma: 7
Látószög: 100,1°
Legnagyobb blende: f/2,8
Legkisebb blende: f/22
Legkisebb tárgytávolság: 25 cm
Szűrőmenet: 58 mm
Méret: 60,5 x 63,5 mm
Tömeg: 145 g
Stabilizátor: nincs
Időjárásálló: nem
Mátyás-templom
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/320 mp, rekesz: f/10, ISO: 125
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/500 mp, rekesz: f/5,6, ISO: 125
Látkép a Nemzeti Galéria felől
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/320 mp, rekesz: f/11, ISO: 125
Szőnyegárus a Budai Várban
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/640 mp, rekesz: f/5,6, ISO: 125
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/5000 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 160
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/125 mp, rekesz: f/8, ISO: 100
Hofi Géza szobra
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/200 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 160
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/2500 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 160
Idézet Robert Capától
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/50 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 640
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/125 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 125
Paddy
Váz: Sony A7 IV. Záridő: 1/320 mp, rekesz: f/2,8, ISO: 125
(-)